DiseqC Switch Sistemleri

Tüm Digital Receiverlerde sadece 1 adet F tipi kablo girişi vardır. Peki farklı uydularda bulunan yayınları 2, 3 yada daha fazla anten kullanarak izlemek istememiz durumunda ne olacak? İşte DiseqC Switchler tam da burada devreye giriyor. DiseqC Switch sistemi; kısaca birden fazla uydu kullanmamız durumunda, sanki tek bir antene sahipmişiz gibi Receivere tüm bu uydularda bulunan kanalların sinyallerini yollamaktadır.

Mini DISEqC (1/2) Sadece A ve B pozisyonunda olmak üzere 2 LNB kullanılabilir (Hotbird ve Türksat gibi). Bu sistem genelde monoblok LNB ler ile birlikte kullanılmaktadır.

Mini DiseqC

DISEqC Level 1.0 - 1.1 - 1.2 - 2.0 - 2.1 (1/4) 1.2 ve üzeri DiseqC seviyeleri digital receiverlerin hepsinde vardır. Bu sisteme sahip switchler ile 4 hatta 8 uydunun aynı anda izlenebilmesi mümkündür. DiseqC switchlerde esas çalışma prensibi, sizin receiver üzerinden ayarladığınız DiseqC pozisyonlarına uyarak (örn. Turksat uydusundan gelen kablo 1 nolu switch üzerinde ve Hotbird uydusundan gelen kablo 2 nolu switch üzerinde gibi) o uyduya ait bir kanalı seçtiğinizde önceden seçmiş olduğunuz pozisyona uygun olarak diğer switch üzerindeki akımı kesmektir.

DiseqC 1/4

Bu şekilde seçmiş olduğunuz kablodan gelen sinyaller Uydu Alıcınıza iletilecek ve diğer kablodan gelen sinyallerin önü kesilerek receivere aynı anda birden fazla sinyalin ulaşması engellenmiş olacaktır. Ayrıca yine aynı temel prensiplerden faydalanılarak DiseqC MOTOR 'lar imal edilmiştir. Hemen her Receiver ile kullanabileceğiniz bu motorlar sayesinde gerekli akımlar Receiver üzerinden gönderilerek antenlerin belli aralıklara dönmesi sağlanmıştır.

Satellite Splitter

Splitter ise tek lnb den gelen sinyali 2 veya 3 receiver için ayırır. Sisteme ilave edilen splitter sadece sinyalin bölünmesini sağlar. Aynı anda iki receiver kullanmazsınız. Sinyal kaybına neden olur. Vertical frekanslar izlenirken receiver LNB'ye 13 volt akım yollar, Horizantal frekanslar için ise 18 volt akım yollar, iki receiver aynı anda çalıştığında eğer farklı polarizasyona denk gelirlerse ki gelecektir, 18 volt gönderen receiverın isteği dikkate alınır.