Uydu Alıcıları Çeşitleri

LNB vasıtasıyla çanak antenden gelen sinyalleri televizyonda görüntü haline dönüştüren ve sistemin en önemli parçası olan Receiverler hakkında biraz bilgi verelim. Bir receiver satın almadan önce vereceğiniz en önemli karar; ne türde kanalları seyretmek istediğinizle ilgili olandır. Ancak bu karardan sonra alacağınız receiver tipi aşağı yukarı meydana çıkacaktır. Bu sebeple öncelikle receiver tipleri hakkında receiverlerin ön panellerinde göreceğiniz kısaltmalar vasıtasıyla bir bilgi verip daha sonra bunları inceleyelim.

D (FTA): Bu tip receiverler, uydulardaki şifresiz (Free To Air) yayınları almak üzere imal edilmişlerdir.

DCI (Common Interface - Ortak Arabirim): Bu receiverler ile Şifresiz (FTA) yayın yapan tüm kanalları izleyebilirsiniz. Ayrıca receiver size uygun bir CAM girişi (CI) sunar. İzlemeyi düşündüğünüz Pakete 'a ait uygun bir modül ve kart satın alarak bunu receiverinizin CI girişine takdığınızda, artık bu kanal yada kanalları izleyebilmeniz mümkündür.

DACI: Dijital ve Analog yayınları alabilen ve istenirse uygun bir modül takılarak şifreli kanallarında izlenmesini sağlayan bir receiver tipidir.

DAP: Bu tip receiverlerde Dijital ve Analog yayınlari izleyebilmenin yanı sıra birde Pozisyoner kontrolü sunulmaktadır. Burada sunulan Pozisyoner kontrolü Diseq tipi Motorlar için değildir. Tüm Dijital receiverler DiseqC Motor kontrolü sunmaktadırlar. 36v Pulse Motor diye bilinen, hareket koluna sahip motorların bağlandığı çanak antenlerin kontrolü için eklenen bu özellik sayesinde Çanak Anteninizi koltuğunuzdan kalkmadan önceden ayarlanmış herhangi bir uyduya çevirmeniz mümkündür. Ancak hemen anlayacağınız gibi CI yuvası bulunmayan bu receiverler ile paket kanalları herhangi bir şekilde izleyebilmeniz mümkün değildir.

DAPCI: Bu tip receiverlerde Dijital ve Analog yayınlari izleyebilmenin yanı sıra birde Pozisyoner kontrolü sunulmaktadır. Burada sunulan Pozisyoner kontrolü Diseq tipi Motorlar için değildir. Tüm Dijital receiverler DiseqC Motor kontrolü sunmaktadırlar. 36v Pulse Motor diye bilinen, hareket koluna sahip motorların bağlandığı çanak antenlerin kontrolü için eklenen bu özellik sayesinde Çanak Anteninizi koltuğunuzdan kalkmadan önceden ayarlanmış herhangi bir uyduya çevirmeniz mümkündür. Uygun bir Modül takılarak şifreli kanallarında izlenmesini sağlayan bir receiver tipidir.

Dreambox 8000 HD

Bazı receiverların içerisine HDD takılarak kayıt etme özelliği ve kayıt edilen bu görüntülerin daha sonra yeniden izlenebilmesi sağlanmıştır. Uydu alıcılarından bahsedip Dreambox dan bahsetmemek olmaz. Linux işletim sistemi olan, kayıt yapabilen, yayının üstüne altyazı ekleyebilen, internete bağlanabilen USB2.0 girişli, çift tuner kısaca bir receiverde olmasını istediğiniz tüm özelliklere sahip bir kutudan bahsediyoruz. Ürün için yüzlerce yazılım, arabirim yapılmış ve yapılmaktadır. Linux altyapısının getirdiği özgürlük sayesinde sınır tanımıyorsunuz. Tabii bu kadar özellik bir araya gelince fiyatı da cep yakmakta.