Hauppauge WinTV NOVA HD S2 incelemesi

Ülkemizde bir çok firmanın çeşitli özelliklerde dijital tv kartları satılmakta, ancak bunlardan hangisinin tercih edileceği kullanıcıları zorlamaktadır. Bu seçimde size yardımcı olması için piyasada satılan uydu kartlarının ayrıntılı incelemelerini artık sitemizde bulabileceksiniz. Bu ilk incelememizde Avrupanın önde gelen analog ve dijital tv kartı üreticisi olan Hauppauge firmasının WinTV NOVA HD S2 ürününü inceleyeceğiz. Ülkemizde Hauppauge ürünlerinin dağıtımını Penta bilgisayar üstlenmiş durumda bu sayede Hauppauge ürünleri artık daha kolay temin edilebilmekte.

Kutu İçeriği

Hauppauge WinTV Nova HD S2 Kutu

WinTV Nova HD S2 'nin en önemli özelliği DVB-S 'in yanında DVB-S2 standartını da desteklemesi. Bu sayede DVB-S2 kullanan yayınları da izleyebilirsiniz. DVB-S kısaca değinmek gerekirse Sayısal Görüntü Yayınlama demektir. S eki ise Uydu (Satellite) anlamına gelir. DVB-T (Karasal), DVB-H (Elde taşınabilen cihazlar) gibi çeşitli sayısal görüntü yayınlama teknolojileri vardır. Şimdi kartın teknik özelliklerine göz atalım.

WinTV NOVA HD S2 Teknik Özellikler

Ürünü yakından incelediğimizde Conexant Broadcast Decoder CX23882 çipini (büyük olan) ve Conexant DVB-S2 Demod CX24116 yongasını görüyoruz. Bu yongalar piyasada ki farklı kartlarda da kullanılmaktadır. Tabii ki iş yongada bitmiyor, kullanılan bileşenlerde ürünün kalitesini ve performansını artırmada önemli katkıya sahip. Kartın teknik özelliklerinden de anlaşılacağı üzere sinyal kayıpları minimuma indirilmiş ve LNB 'den alınan sinyalden maksimum düzeyde yararlanılması sağlanmış bu amaçla kartta kullanılan parçaların minimum düzeyde gürültü (noise) oluşturması istenmiş.

Hauppauge WinTV Nova HD S2 PBC

NOVA Chipset

Ürünün dikkat çeken bir diğer özelliği dahili kumanda alıcı yuvası olması bu sayede kumanda kurulumunu çok basit bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Hauppauge WinTV Nova HD S2 Ir

Ürünün kumandası gerçekten kaliteli ve tuşların yerleşimi çok kullanışlı. Ürün ile birlikte gelen kurulum CD 'si içinde kumandayı kullanabilmeniz için gerekli yazılım bulunmakta, ilk adım (Step-1) kurulum işlemini yaptıktan sonra CD içerisindeki IR32 klasöründen (WinTV yazılım paketini kurmadan Step-2) yükleyebilirsiniz. Yazılım başlangıca yükleniyor her bilgisayar açılışında otomatik olarak çalıştırılıyor.

Hauppauge WinTV Nova HD S2 Kumanda

DVB Oynatıcılar Testi

Şimdi de ürünü DVBDream, DVBviewer, ProgDVB, AltDVB gibi güncel programlarla test edelim.

AltDVB için BDA Interface aygıt dosyasını kullandık. AltDVB\Devices klasörü içine arşivden çıkardığınız dosyaları atmanız yeterli.

WinTV NOVA HD S2 AltDVB

DVBviewer kartı tanımak için ayrı bir dosyaya ihtiyaç duymuyor. Settings - Options - Hardware penceresinden Scan Devices 'e tıkladığınız zaman kartı otomatik olarak buluyor.

WinTV NOVA HD S2 DVBViewer

ProgDVB 4.92.4 sürümünde kartı denedik bazen donmalar, çökmeler yaşadık ama kartı tanıdı ve görüntü alabildik. ProgDVB 6.04 sürümünde ise kartı otomatik tanıdı ve hiçbir sorunla karşılaşmadık. ProgDVB de kartı BDA aygıtı olarak tanıtıyoruz. Önemli bir ayrıntı ProgDVB 'nin ücretsiz sürümünde DVB-S2 ve HD desteği yok.

WinTV NOVA HD S2 ProgDVB

DVBDream programında da sorun yaşamadık. Ayarlar - Aygıt bölümünden BDA aygıtı olarak kartı başlatabilirsiniz. Programlardan sadece DVBviewer programı ücretlidir, diğerleri ücretsizdir. Kullandığımız programların hepsinde sinyal pek doğru ölçülemedi ve hep aynı kaldı sanırız bu yazılımsal bir hatadan kaynaklanıyor. Dikkat edilirse sinyal tüm programlarda, farklı kanallar olmasına rağmen %94 - %100 olarak gösterilmekte.

WinTV NOVA HD S2 DVBDream

HD Performansı

Eurobird 9E uydusunda bulunan şifresiz HD kanallarını da test ettik. Yayınlar Full HD olarak yapılıyor ve çok kaliteli. Şu an için şifresiz HD kanalları Turksat uydusunda mevcut değil, farklı uydularda Eurobird gibi HD yayınlarını izlemek mümkün fakat bunların sayıları bu dönemde çok az. Ancak zamanla bu yayınlar standart haline gelecek ve sayıları hızla artacak.

WinTV Nova HD-S2 MelodyZen TV WinTV Nova HD-S2 LUXE TV

İnternette yaptığımız araştırmada ürünün 95 - 110$ aralığında bir fiyata satılmakta olduğunu gördük. Bu da ürünün rakipleriyle fiyat bakımından rahatlıkla yarışabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak DVB-S2 desteği, kalitesi ve uygun fiyatı ile Hauppauge WinTV NOVA-HD-S2 kartı iyi bir seçim olacaktır.

WinTV Nova HD S2 Kurulumu >>