Hauppauge WinTV NOVA-S Plus incelemesi

Dijital dünyaya açılarak binlerce kanalı keyifle izlemek istermisiniz? Bilgisayarınıza dijital uydu kartı takarak tüm favori uydu tv kanallarını takip edebilirsiniz. Sevdiğiniz programları veya müzikleri bilgisayarınıza kaydedip arşivinizi genişletebilirsiniz. Daha sonra bu kayıtlarınızı DVD yada DivX formatına dönüştürerek paylaşabilirsiniz. İncelememiz de bunları ve daha fazlasını yapabileceğiniz bir kartı, Hauppauge firmasının WinTV NOVA-S-Plus ürününü inceleyeceğiz.

Kutu İçeriği

Hauppauge WinTV Nova S Plus Kutu

Şimdi kartın teknik özelliklerine göz atalım.

Hauppauge WinTV NOVA-S Plus

Sistem Gereksinimleri

Hauppauge WinTV Nova S Plus PBC

Üründe Conexantın CX23883 yongası ve DVB-S için CX24123 yongası kullanılmış. Conexant yongaları kartın üçüncü parti yazılımlar ile uyumlu olması için tercih ediliyor. Kartı BDA aygıtı olarak bilgisayarınıza tanıtıyorsunuz. BDA (Yayın Sürücü Mimarisi) Microsoft Windows işletim sistemleri üzerinde dijital video almak için bir Microsoft standartıdır. Böylelikle Windows XP Media Center Edition MediaPortal ve birçok üçüncü parti yazılımla kartların kullanılması sağlanıyor.

Nova-S-Plus da DiSEqC 1.0 desteği mevcut yani dört uyduya kadar kartı kullanabilirsiniz. Burada ilginç olan kullanılan yongaya baktığınız zaman DiseqC 2.0 desteği olduğu yazmakta. Kartı kullanan ziyaretçilerimizden aldığımız mesajlarda motorlu anten kullanılabildikleri yönünde bilgiler aldığımızı not düşelim. Motorlu çanak kullanbilmek için Diseqc 1.2 seviyesi yeterli olmaktadır. Kartın tuneri ile herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Ancak Nova-S kartının Alps BSBE1-502A marka tuner kullanması sebebiyle bu kartta da aynı tuner kullanılmış olabilir.

Hauppauge WinTV Nova S Plus PBC

Kart üzerinde s-video, kompozit ve stereo ses girişi mevcut. Bu sayede harici kaynaklardan görüntü kaydı yapabilirsiniz. Bu girişleri kullanabilmek için gerekli kablolar ürünle birlikte gelmiyor.

Hauppauge WinTV Nova S Plus Kumanda

DVB Oynatıcılar Testi

WinTV Nova-S-Plus kartını DVBDream, DVBviewer, ProgDVB, AltDVB gibi programlarla test ettik.

WinTV NOVA S Plus DVBViewer

DVBviewer kartı tanımak için ayrı bir dosyaya ihtiyaç duymuyor. Settings - Options - Hardware penceresinden Scan Devices 'e tıkladığınız zaman kartı otomatik olarak buluyor. Diseqc kullanımında bir sorun yok. Kullandığınız diseqc tipine göre Channel - Scan Channels penceresinden Target root bölümüne el ile uydunuzun ismini yazıyorsunuz. Transponder List bölümünde uydumuzu seçiyoruz. Diseqc kullanmıyorsak none, 2 portlu diseq kullanıyorsak ilk uydu için SimpleA 'yı ikinci uydu için ise SimpleB 'yi seçiyoruz, eğer 4 portlu bir diseq ise sırasıyla 1 nolu port için Pos A/Opt A 2 nolu port için Pos B/Opt A 3 nolu port için Pos A/Opt B 4 nolu port için Pos B/Opt B seçerek ayarlayabiliriz. Daha sonra Scan Range düğmesine basarak kanal arama işlemini başlatıyoruz.

WinTV NOVA S Plus DVB Dream

DVBDream programında Ayarlar - Aygıt bölümünden BDA aygıtına tıklayıp Başlat butonuna basarak kartı başlatıyorsunuz. DVBDream de diseqc testi de yaptık ve sorunlarla karşılaştık. Testimizde kullandığımız uydu ekipmanında Türksat ve Hotbird uydusuna çevrilmiş iki anten ve 4 portlu (4 lnb girişli) bir diseqc kullandık. Türksat uydusunu 1 nolu porta Hotbird uydusunu da 3 nolu porta bağladık. Tüm ayarları denememize rağmen uydular arasında geçişi sağlayamadık. (DVBDream 1.5 ile sorunsuz çalışıyor.)

WinTV NOVA S Plus AltDVB

AltDVB için BDA Interface aygıt dosyasını kullandık. AltDVB\Devices klasörü içine arşivden çıkarttığınız dosyaları kopyalamanız yeterli. Yaptığımız testlerde AltDVB de diseqc sorunsuz çalışıyor.

WinTV NOVA S Plus ProgDVB

ProgDVB testini yaparken mevcut son sürümünü (6.04.04) kullandık. Kartı BDA aygıtı olarak tanıtıyoruz. Diseqc sorunsuz çalışıyor. ProgDVB, DVBViewer ile birlikte diseqc ile en kolay çalışan programlardan biri oldu.

Ürün 53$ başlayan fiyatlarla satılıyor. S-Video, kompozit ve stereo ses girişlerinin olması sorunsuz yazılım desteği ve bütçenizi zorlamayan fiyatı ile Hauppauge WinTV NOVA-S-Plus kartı bizden tam not alıyor.

WinTV Nova-S-Plus Kurulumu >>